יונה לנדאו - דברים על קברה

כתב דני פלג

 

יונה לנדאו לבית מה-נעים נולדה בשנת 1913 בעיירה קטנה רקלן אשר בלטביה.

יונה בת למשפחת מה-נעים, משפחה שורשית ועממית. משפחה ברוכת ילדים שעוסקת בעבודת האדמה. הרקע החקלאי מהבית השפיע רבות על מהלך חייה.

יונה מצטרפת לתנועת הנוער "גורדוניה" ושם עוברת מסלול הכשרה חלוצית. מאוחר יותר, בשנת 1935 עולה ארצה בצוותא עם חברי הגרעין הלטבי-ליטאי שהשלים את קבוצת גבע שבעמק. גרעין זה מהווה עד היום את אחת מאבני היסוד של הקבוצה.

מיום בואה של יונה לגבע היא נקשרת לענף הרפת. לאחר תקופח ברפת היא עוברת לעבוד במטבח. שנים רבות אנו מכירים אותה כמטפלת בגן הילדים "הגן הגדול״.

תקופת מה לאחר הקמתו של מפעל בקרה (1965), מצטרפת יונה לצוות העובדים ועובדת בהתמדה, במסירות, בחריצות ובכשר רב במפעל במשך למעלה מ-20 שנה. רוב הזמן ליד אותה מכונה במחלקת הקידוחים של ״בקרה״.

במקביל בונה לה יונה את הקן המשפחתי. נישאת לצבי, נולדים הבנים נחומיק, חיים ודיתה. מאוחר יותר הבית מתמלא בנכדים. יונה המשפחתית והלבבית כל כך, מהווה את החוליה המקשרת ביו בני שבט מה-נעים בארץ ובגולה. כאשר עולים האחים ארצה בעליה המאוחרת מרוסיה של שנות ה-60, קולטת את שלמה ז״ל ומשפחתו בגבע.

יונה תמיד מקבלת על עצמה כל מטלה ותפקיד. לעולם אינה מסרבת.

המוות הנוראי אמש, ליד פתח הבית בא בחטף. צבי ונחומיק, נהגים עשרות שנים ללא רבב, לא יכלו לשער שהקטל בדרכים יגיע לביתם, ויונה האשה, האם והסבתא הטובה איננה עוד.

יהי זכרה ברוך.

דני פלג