מאיר'קה אלוני

 

נולד 12.04.1923

נטמן בגבע  5.05.2000

ל' ניסן תש"ס

למאירק׳ה, רעי מילדות

כתב גדעון גלילי

 

ציפק׳ה וכל הבנים, הכלות, הנכדים והנכדות, קשה לי לשבת ולכתוב על חבר מילדות, חברות שנמשכה יותר משבעים שנה.

לצערי, כתבתי הרבה על חברים וחברות, שנפטרו, והפעם משהו עוצר בי לכתוב על מאירק׳ה, החבר, האב והסבא. אני עוצם עיני ומעביר במוחי את עשרות השנים, שהיינו ביחד וכל אחד עם בעיותיו, אבל תמיד שומרים אחד על השני, בלי לשאול שאלות, רק במבט-עין ושמירת מרחק מתאים.

 

אבא

כתב שי

 

כבר חלפו שבועיים, אבא, ועדיין מתקשה לעכל. אני כותב עליך - אליך. ישנם דברים, אבא, שרציתי לומר לך, אך לא יכולתי, והיום ראוי שיאמרו. אינני יודע כיצד ניתן לקפל, לדחוס ולקמט את כל מסכת חייך בכמה שורות.

כדרכו של כל ילד, כך גם אני הייתי גאה ״באבא שלי״. אבל רק במרוצת השנים, כשגדלתי ובגרתי, למדתי להעריך ולהבין באמת על מה ועד כמה גאה אני בך - אבא. עד כמה בר- מזל אני. איש רב-מעלות היית, איש מעשה, איש עבודה חרוץ מאין כמוך, בעל תבונת כפיים נדירה. איש פשוט, צנוע ושקט, הגון וישר - דרך. בעל, אב, סבא ומעל הכל  אדם. אדם יקר.

אני מרגיש צורך להעלות כמה זכרונות ילדות, אשר כל-כך איפיינו אותך וסימלו את הווייתך.

 

על מאירק׳ה, כי איננו

כתב נחמן

 

הדעת אינה תופסת, שצריך לדבר על מאירק'ה בלשון ׳עבר׳ והוא עדיין כל-כך הווה!

איך יכולה סגולת הפשטות להיות יפה כל-כך? איך יכולה סגולת הצניעות להיות שלמה כל-כך? איך יכולה הענווה להיות מובנת מאליה כל-כך, להיות נעימה כל-כך?

עצם ההוויה האנושית הזאת, ששמה מאירק׳ה, מכילה בתוכה את כל היפה, הנעים, האנושי, השלם, היציב והנאמן שבאדם. התמצית החיובית שבמושג ״בן-אדם״. על אנשים כאלה, על מעטים שכאלה, נשען הכל! חבר היה מאירק׳ה. חבר במשמעות הכי נכונה שלו. חבר לחברים, חבר לקבוצה, חבר לדרך. חבר במובן היחסים וההתיחסות, שבין אדם לחברו וחבר במובן ההשתייכות, כחלק מן המארג, מן האירגון, מן המסגרת, שבאה לגונן על ולטפח את מה שבתוכה.