הלל יערי

 

בן ליליאן ויוזף ארדש

נולד בהונגריה   31.03.1930

עלה לארץ   1946

נטמן בגבע   17.02.2006

י"ט בשבט תשס"ו

הלל יערי  1930 – 2006

 

הלל נולד בשם פטר ארדש בשנת 1930 בבודפשט, הונגריה. במשפחת ארדש היו הוריו, ליליאן ויוזף ואחותו מריקה.

המשפחה היתה אמידה ומתבוללת והלל התגאה באביו שהיה ספורטאי מצטיין ואלוף הונגריה בשחייה למרחקים ארוכים ובאמו שהיתה "אלופת בודפשט בבישול".

בשנת 1939 בהונגריה האנטישמית אביו נאסר ופטר נשלח לבית יתומים, מאז הוא חי בהוויה של קור, רעב, התעללות ובדידות, עד שחזר לביתו מקץ שנתיים.

בגיל 13 השנה היא 1943 ואביו נשלח למחנה ריכוז ממנו כבר לא חזר, פטר המשיך לחיות במלחמת הישרדות מתמדת. אחותו מתה, אימו נשלחה למחנה ריכוז והוא חזר לבית יתומים, לקור ולרעב.

בינואר 1945 הצבא האדום משחרר את בודפשט ופטר מוצא את דרכו לתנועת השומר הצעיר ולעליה לארץ. הוא עולה לארץ בשם חדש – הלל יערי – באוניה "כנסת ישראל" עם קבוצת נוער הונגרי, אבל מגיע בסופו של דבר למחנה מעצר בקפריסין.

מקפריסין מגיעה הקבוצה לבית הספר החקלאי בן שמן ושם היא שוהה עד מלחמת השחרור. בזמן המלחמה הקבוצה מתגייסת כ"הכשרה מגוייסת" לקיבוץ להבות הבשן ולאחר המלחמה הצטרפה לקיבוץ שובל.

בשנת 1950 הלל עבר לבדו לקבוצת גבע והשתלב בגרעין ההונגרי שהגיע לגבע מאבוקה. פה עבד בפלחה, בנהיגת משאית בארגון בית שאן חרוד ובמוסך. בינתיים גם למד הדרכת ריקודי עם אצל גרטרוד קראוס - ובהמשך על רחבת הריקודים בגבע פגש הלל יפה התואר וקל הרגליים את שמחה דאהן וכעבור זמן קצר התחתנו "הזוג המרקד" והקימו משפחה – שהיתה משאת נפשו של הלל מאז.

נולדו לזוג שלשה ילדים, אמנון, יהודית וענת.

בשנת 1969 יצאה המשפחה לאירן למשך שנתיים וחצי לעבודה במסגרת פרוייקט שיקום העיר קזווין שנחרבה ברעש אדמה.

החל משנות ה-90 עסק הלל בעבודות שונות, בחשמליה, באחזקת הגנרטור, בתיקון מכשירים ובאחזקת מערכת הטלוויזיה בכבלים.

היה איש משפחה מסור והצטיין בתבונת כפיים, חריצות ואהבת המחול.

נפטר ב- 17.02.2006.

 

יהי זכרו ברוך