צבי לוסטיג

 

נולד בהונגריה  1929

עלה לארץ  1947

נטמן בגבע  8.08.1917

ט"ז באב תשע"ז

 

סבא צבי - מסע חיים

(מתוך עבודת השורשים של הנכדים)

 

סבא נולד באפריל 1929 בעיירה טוקאי בהונגריה. גדל במשפחה דתית חקלאית ומרובת ילדים. בבית דיברו הונגרית ואכלו גולאש, פשטידת תפוחי-אדמה וכו'.  במלחמת העולם השנייה, כשהגרמנים נכנסו להונגריה, סבא היה בן 14.

הוא ומשפחתו נלקחו ברכבות אל מחנה ההשמדה באושוויץ בפולין, כל המשפחה של סבא הושמדה ורק סבא ניצל כי הוא נשלח למחנות עבודה.

סבא מספר: "היה לי בית דתי מאוד - שומרים שבת, צמים ביום כיפור, קידוש, הדלקת חנוכיות, אוכל כשר.  סבא וסבתא שלי גרו איתי בבית, וכל פעם כשהייתי חוזר מבית הספר הייתי הולך לעזור בבית. היינו 7 אחים ואחיות, אני הייתי אמצעי, הייתי מאוד קשור לסבא שלי.

אירוע מיוחד שקרה, לרעה, היה כשהגרמנים הגיעו  לעיירה שלנו ואמרו לנו לצאת מהבתים לכיכר המרכזית ומשם לקחו אותנו ברכבות לאושוויץ.                               

כשהגרמנים הגיעו ולקחו אותנו לרכבות אני הלכתי עם סבא. היינו יחד בקרון וכשהרכבת עצרה באושוויץ הפרידו בין סבא לביני. הוא בעצם היה האחרון מהמשפחה שראיתי.

בגלל כל מה שעברתי בשואה, החלטתי לא להמשיך במסורת המשפחתית של אמונה באלוהים והפכתי להיות חילוני".                                                                                 

בסוף המלחמה התאחדו מספר ניצולי שואה בגילו של סבא בבודפשט. ב-1947 הוא עלה לארץ והתגייס לפלמ"ח. לאחר הפלמ"ח הוא הגיע לגבע עם קבוצת הצעירים מהונגריה ואחרי כמה שנים היה אופה במאפיה המקומית.

בשנת 1968 סבא הכיר את סבתא. ולאחר שידוך מוצלח הם התחתנו בגבע. לסבא וסבתא יש שלושה ילדים ושבעה נכדים. עבור סבא המשפחה הייתה חשובה יותר מהכל. לאחר מותה של סבתא סבא הרגיש מאוד את חסרונה והנכדים היו עבורו אור גדול. בערב ליל הסדר האחרון חגגנו יחד בבית וזה היה אחד הימים המאושרים של סבא.   

    בגיל 88 אנו נפרדים ממך סבא ואבא גיבור שלנו.