עזריאל (עיז'ו) פרוכטל

 

בן יונה ואברהם פרוכטל

נולד בבוקובינה   21.03.1916

עלה לארץ   1949

נטמן בגבע   3.06.2005

כ"ה אייר תשס"ה

 הספד על אבא

 

אבל'ה שלי

רציתי להגיד לך תודה - על שהיית לי לאבא - זכיתי .

תודה על מה שלמדתי ממך, על מה שירשתי בזכותך.

את הצמא האמיתי לדעת, להשכלה - היית אינטלקטואל אמיתי. הבאת הביתה את הספר, העיתון, את החיפוש אחר הדעת, הציטוטים המחכימים, הפילוסופיה, יהדות, פוליטיקה ועוד.....

את הרגישות הרבה- יכולת להסתכל פנימה באומץ. לימדת אותי לדבר על רגשות, על הנפש וצרכיה, שימשת מודל לפתיחות, לחום אנושי.

את הטיפול האוהב והאנושי שלך בציפי - לא התביישת בה ויכולת לראות ולהעריך את כל היופי שבה.

את ההומור, האידישקייט העסיסית.

את הטוב - היית איש טוב עם לב חם ואוהב.

את ניצוץ הילדות שבתוכך שלא כבה. שהתבטא בזיק שניבט מעיניך, ביכולת שלך לשחק, לשיר, לרקוד לעשות שטויות ולהנות כמו ילד - למרות גילך המתקדם.

רציתי להגיד לך סליחה – שלא תמיד הצלחתי להיות לך אותה בת שרצית שאהייה עבורך. רצית שאני אהייה בתוך העור שלך. שאני ארגיש בלי מילים כל מה שעובר עליך, שאהיה מחוברת אליך כל כולי. סליחה שפגעתי, סליחה שאכזבתי לעיתים.

ומעל הכל , אני מודה לך על איך שנפרדת ממני. נתת לי בסוף חייך - הרבה אהבה והערכה. נקשרנו זה לזו, העמקנו את ההכרות ההדדית. נפרדת כל כך יפה ממני, אבאל'ה - ברגישות בחוכמה, באומץ וכל זה מאפשר לי לסגור מעגל, להיות שלמה.

אני אוהבת אותך אבאל'ה שלי, אתה עכשיו בתוכי כמו שרצית, 24 שעות ביממה.

תנוח, אבאל'ה, תנוח עכשיו – כי עייפת מאוד מכל המלחמות לקבל מה שמגיע לכל בן אנוש, לקבל אהבה ללא תנאי. תנוח על משכבך בשלום.

 

                                                                                            רוחל'ה

סבא עיז'ו - (נלקח מעבודת השורשים)

 

סבא נולד ב-21.3.16 בעיירה וויז'ניץ באזור בוקובינה. איזור שהיה בשלטון אוסטריה-הונגריה. אביו , אברהם היה יהודי תמים וצדיק שהגיע מגליציה לבוקובינה. הוא היה חסיד נלהב של הרבי מוויז'ניץ והיו לו 13 אחים ואחיות, שמתו ברובם ממחלות בגיל צעיר.

אביו אברהם התפרנס מהחזקת מלון דרכים שנקרא "הוטל מולדובה". משפחתו גרה גם בחלק מהמלון ובחלקו האחר התאכסנו יהודים שהגיעו לרב מוויז'ניץ, בעיקר בחגים. הבלון הייתה גם מסעדה ממנו נהנו גם איכרי הסביבה. אביו נהג לתת בסתר אוכל וכסף לנזקקים כמנהג התקופה, גם בימים בהם הפרנסה לא הייתה מצוייה. בגיל 53 נפטר אברהם ממחלת כליות. אמא של סבא עיז'ו, יונה נולדה בבוקובינה. היו לה שש אחים ואחיות להם דאגה עד שנישאו. יונה עזרה בהחזקת המלון והמסעדה. סבא היה בן רביעי מבן חמישה אחים. שלושה אחים ושתי אחיות: רבקה, בתיה, אפריים, עזריאל (סבא) ויעקוב. במשפחה של סבא היה חשוב מאוד הקן המשפחתי. היתה קיימת ערבות משפחתית חזקה מאוד והקשר היה הדוק מאוד.