אסתר קייצקי

 

בת ציפורה ודוד

נולדה בלטביה   9.09.1909

עלתה לארץ  1936

נטמנה בגבע    15.09.2007

ג' תשרי תשס"ח

אסתר קייצקי

 

אסתר נולדה ב- 9.9.1909, בעיר ליבאו שבלטביה. בת לדוד וצפורה, משפחה בת תשעה ילדים - שתי בנות ושבעה בנים. המשפחה התגוררה ברחובה הראשי של העיר סמוך לנמל חוף הים הבלטי.

אסתר למדה בבית-ספר גרמני מקומי, דברה גרמנית, רוסית, אידיש ועברית. בנעוריה הייתה בתנועה נוער "החלוץ".

ב - 1934 הצטרפה לתנועת גורדוניה, לסניף שהיה בריגה. בהכשרה עבדה כאקונומית ובישלה לארבעים וחמישה אנשי הסניף שעבדו למחייתם בבית-חרושת לפתיליות ובבית-דפוס. שם פגשה את יצחק וקשרים רציניים נרקמו. ב- 1936 כשהודיעו להם על קבלת הסרטיפיקט מהאנגלים, התחתנו ועלו לארץ. את הדרך לארץ עשו אסתר ויצחק ברכבת ובאוניה לחיפה ומחיפה לגבע - כמובן, ברכבת-העמק.

כשהגיעו לגבע חלקו אסתר ויצחק אוהל עם עתניאל והינדה. בגבע נולדו להם ארבעה ילדים - אילנה, רולי, מוישה'לה ונירה. אסתר עבדה כמטפלת, במטבח ובמתפרה.

כמטפלת נחשבה לדמות המיתולוגית של בית-הספר המקומי. מי לא זוכר את שעורי שטיפת הרצפה והקניית הרגלי הניקיון שלה? מי לא זוכר את השכמות הבוקר שלה כשהייתה עוברת עם המטאטא וצועקת לקום? ומכאן כינויה "אסתר תקום".

כשסיימה את עבודתה בחינוך עברה אסתר לעבוד במטבח ובהגשה-עצמית ואחרי כמה שנים עברה למתפרה ועבדה בתיקונים ובתפירת חולצות חדשות. היו עוזרים לה להשחיל את החוט במחט והשאר עליה.

בנובמבר 1985 התאלמנה.

באוקטובר 1990 אירע לאסתר אסון נורא. בִּתָה אילנה נהרגה בתאונת דרכים. אסתר המשיכה בכוחות-על את חייה עם השמחות, הנכדים שנולדו ומאוחר יותר הנינים ואספה סביבה את כל המשפחה.

בשנותיה האחרונות עברה אסתר לגור בבית-סביון ויום אחרי ראש-השנה תשס"ח, נפטרה אחרי שזכתה לחגוג את יום הולדתה ה-98.