מיכאל טרטקוב

 

בן פייגל ושמואל טרטקוב

נולד באוקראינה

עלה לארץ 1922

נטמן בגבע   29.11.1936

ט"ו בכסלו תרצ"ז

הנדבך הציוני

מתוך חוברת של עמרם נבו ויעקב עציון על משפחת טרטקוב

 

הדברים שעיצבו (תרתי משמע...) את גורל משפחתם של מיכל ורבקה טרטקוב, התחילו ברדיפות אנטישמיות ופרעות פטליורה מחד - ונמשכו באווירה של השכלה עברית וציונית - מאידך.

המשפחה גרה בכפר אובדונקה, בדרום פלך פודוליה שבאוקראינה. מיכל (שמקום הולדתו לא ידוע) נשא, כפי שידוע, בשנת 1895 את רבקה בוביס. משפחתה התגוררה בקישינייב, בסרביה (אז - רומניה, כיום מולדובה). את פרנסתו מצא במסחר. בביתו ניכרה השפעה ציונית ודיברו עברית, בעיקר בגלל הקשרים עם דודתו פייגל ובעלה אהרון-דוד גורדון.

בברכת ההורים, משה - הבכור, היה הטרטקובאי הראשון שעלה לארץ בשנת 1917. זמן מה אחרי כן מיכל, עוד בהיותו בחו״ל, רוכש קרקע בעיר עפולה שעתידה להיבנות.

בגל הפוגרומים ששטף את אוקראינה, נרצחו ב-1919 רבים מיהודי אובדובקה ובהם קרובי משפחה והבנים יעקב ודוד לבית טרטקוב. משה - מראשית דרכו בארץ היה פעיל בתנועה החלוצית-התיישבותית ולימים ארגן את החבורה שנקראה בראשית דרכה - ״קבוצת טרטקוב״. אחרי כן, הקבוצה הקימה בסוף 1921 את ״קבוצת הגבעה״ - היא גבע של היום.

משה נשא לאשה את ציפורה אברמזון, שנמנתה על אנשי "השומר" והצטרפה ל״קבוצת טרטקוב" בהיותם בכנרת. ועם הקמת ״קבוצת הגבעה״ (גבע) עברה אל הישוב הצעיר. בגבע נולדה בתם הבכורה רותה. משה יצא עם משפחתו הצעירה בשליחות לרומניה (איזור יאסי) והקים חוות הכשרה חקלאית של ״החלוץ״ לנוער הציוני. אחרי שובו לגבע נולדו חנה'לה ודוד (בבי - ז״ל). אחרי משה עלתה לארץ האחות יהודית והצטרפה לקבוצה שעבדה בכנרת. זמן מה לאחר העליה על אדמת גבע - היא מצטרפת אל משה בגבע.

בראשית 1922 עלו לארץ מיכל ורבקה טרטקוב, עם בנותיהם הינדה (יעל) ואיטה. הבנות הצטרפו אל משה בקבוצה, ואילו מיכל ורבקה פנו לירושלים, שם חיו במצוקה. תקופה ארוכה ניסה מיכל לעבוד כסבל בבניין (בסחיבת חומרי בנייה אל הקומות העליונות בבתים שנבנו בעיר החדשה). אחרי כן הם ניהלו אכסניה קטנה שסיפקה לינה והסעדה לעוברי אורח. יהודית הכירה בכנרת את ליובקה מילנר, מאנשי "גדוד העבודה" שעבדו בסלילת כביש טבריה-צמח. לתקופת מה ליובקה (אריה) הצטרף גם הוא לקבוצה ואחרי כן יהודית וליובקה עברו לירושלים, שם נולד בנם הבכור עמרם. לאחר זמן קצר, עם תחילת בנייתה של עפולה, המשפחה הצעירה עברה לשם, כדי להקים על הקרקע שנרכשה בידי מיכל משק חקלאי עצמאי ולגור במקום.

כשנה לאחר הגעת משפחת מילנר לעפולה, הצטרפו אליהם מיכל ורבקה. סבא מיכל עבד כמנהל חשבונות בטחנת קמח וסבתא רבקה היתה עקרת בית. בעפולה נולדו שמואל (שמואליק) ויעקב (יאק - ז״ל) לבית מילנר.

הינדה היתה תקופת-מה בקבוצת גבע, עד שיצאה ללמוד בבית הספר החקלאי של חנה-מייזל בנהלל. לאחר מכן הצטרפה בחצר כנרת אל מקימי קיבוץ אפיקים. היא נישאה למנחם פוכרט ונולדו להם באפיקים הבנים יעקב ומיכה (עציון).                                                

בשנת 1936, לאחר מחלה קשה, הסבא נפטר בבית חולים בחיפה ונקבר בגבע. זמן מה אחרי-כן, סבתא רבקה עברה לגבע.

רבקה נפטרה ב-1945 ונקברה בגבע.

 

עמרם נבו (מילנר) ויעקב עציון (פוכרט)